کامل حساب

حسابداری صنعتی چیست؟

حسابداری صنعتی چیست؟

فهرست مطالب

حسابداری صنعتی که به آن حسابداری بهای تمام شده نیز می گوییم به معنای آنالیز و گزارش کردن ساختار هزینه های یک شرکت است. و هدف آن بدست آوردن بهای تمام شده محصولاتی است که توسط شرکت تولید می شود. در ادامه این مطلب از سایت کامل حساب قصد داریم تا به ارائه توضیحات بیشتری درمورد اینکه حسابداری صنعتی چیست بپردازیم.

اهمیت حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی یا همان حسابداری بهای تمام شده یکی از مهم ترین ابزار ها در مدیریت یک صنعت محسوب می شود. و دانش آن می تواند کمک بزرگی به قلب تپنده یک واحد صنعتی بکند. دانستن هزینه تمام شده یک محصول برای مدیریت صحیح یک صنعت یک ابزار بسیار مهم است. دانستن آن به مدیران این اجازه را می دهد تا به روی قیمت فروش یک محصول کنترل بیشتری داشته باشند و درآمد و هزینه ها را راحت تر کنترل کنند.

آشنایی بیشتر با حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی یکی از شاخه های علم حسابداری است. و هدف از آن پیدا کردن هزینه ها و محاسبه بهای تمام شده محصولات یا خدماتی است که یک شرکت ارائه می دهد. این شاخه از علم حسابداری بدنبال کاهش هزینه تولید با تجزیه و تحلیل گزارش ها و بررسی روش های مختلف تولید می باشد. در صورتی که مدیر یک کارخانه به اطلاعات دقیق هزینه های کارخانه دسترسی نداشته باشد و یا به درست بودن اطلاعات اطمینان نداشته باشد در تصمیم گیری های مهم با مشکل مواجه خواهد شد. تصمیم هایی مانند افزایش یا کاهش تولید و یا اضافه و کم کردن یک سری موارد به محصولات یا خدمات و … در واقع این علم اطلاعات و نمای کلان بخش تولید را به خوبی ترسیم می کند.

یک حسابدار صنعتی چه مهارت هایی باید داشته باشد؟

برای اینکه یک حسابدار صنعتی در کار خودش موفق باشد و عملکرد خوبی را به نمایش بگذارد به یک سری مهارت ها در این مسیر نیاز دارد. در ادامه خلاصه ای از این مهارت ها را توضیح داده ایم.

۱ ارتباطات قوی

یک حسابدار باید بتواند از اعداد و ارقام فراتر برود و بتواند از درون اعداد و ارقام مفاهیم را استخراج کند. این خصوصیت می تواند یک حسابدار یا مدیر مالی را از باقی همکارانش متمایز و برتر کند. یک حسابدار قدرتمند باید بتواند با سایر بخش های یک صنعت ارتباط برقرار کند و این اعداد و ارقام را به نحوی به آنها انتقال دهد که برای آنها قابل درک و فهم باشد و بتوانند از آن نهایت استفاده را ببرند.

۲ توانایی رهبری

توسعه دادن مهارت های رهبری به یک حسابدار کمک می کند تا از درون رشد کند. وقتی که یک حسابدار در کا خود ابتکار عمل به خرج می دهد و با این ابتکار باعث رشد و پیشرفت یک مجموعه می شود ای نشان می دهد که او توانایی رهبری یک مجموعه به سمت پیشرفت و موفقیت را دارد. واین یک ویژگی عالی در حسابداری صنعتی است.

۳ قدرت تصمیم گیری

بدست آوردن مهارت برای یک تصمیم گیری قوی نیاز به اطلاعات و دانش خاصی دارد. وقتی شخص وضعیت مالی فعلی شرکت یا کارخانه را می بیند می تواند با تصمیم گیری آگاهانه و مشورت دادن به مدیران بالا دستی به حرکت شرکت به سمت موفقیت کمک شایانی بکند.

۴ تفکر استراتژیک

افزایش قدرت تصمیم گیری استراتژیک کلید اثر بخشیدن به یک صنعت یا تجارت است. یک تصمیم گیری استراتژیک نیازمند این است که شخص همه اطلاعات را کنار هم گذاشته و با بررسی و آنالیز کردن اطلاعات و ربط دادن آنها به همدیگر بهترین تصمیم را بگیرید و باعث حرکت رو به جلو و پیشرفت یک مجموعه شود.

۵ استفاده از تکنولوژی

تکنولوژی در همه زمینه ها به سرعت در حال پیشرفت است و این پیشرفت در حسابداری نیز حس می شود. حسابدارانی که از پیشرفت تکنولوژی عقب نمانند و علم خود را با علم روز تطبیق دهند قطعا بیشترین قدرت را خواهند داشت و بر روی دیگران تاثیر بیشتری خواهند گذاشت. قطعا کسانی که بیشتر از تکنولوژی در زمینه های کاری خود استفاده می کنند افراد موفق تری خواهند بود.

۶ بودجه بندی و تجزیه و تحلیل مالی

یکی از مهم ترین کار ها در حسابداری بودجه بندی و پیش بینی مخارج و در نظر گرفتن منبع درآمد برای آنهاست. مهارت داشتن در بودجه بندی یک حسابدار را تبدیل به یک حسابدار خبره و حرفه ای می کند و نقش بسیار بسیار مهمی در پیشرفت و توسعه یک صنعت دارد.

سخن پایانی

در این مقاله بصورت خیلی مختصر یا با اینکه حسابداری صنعتی چیست آشنا شدیم. و به اهمیت آن برای مشاغل پی بردیم. حسابداری صنعتی مقوله ایست که همه کارخانه های تولیدی دیر یا زود به آن احتیاج پیدا خواهند کرد. البته که هم اکنون نیز اغلب شرکت ها از این شاخه حسابداری استفاده می کنند.
امیدوارم مطالب فوق به افزایش آگاهی های شما منجر شده باشد.